Parfumul de lavanda ajuta somnul, oferind o stare de relaxare si facandu-ne pe toti mai optimisti si mai calmi. Si unde mai pui ca, agatati in dulapul cu haine sau in sertar, saculetii cu lavanda ne protejeaza hainele de molii. Te-am convins sa treci la treaba si sa-ti confectionezi un saculet cu lavanda? Daca da, urmeaza pasii din tutorialul Homemade Store!
![Pernita lavanda](http://blog.breslo.ro/wp-content/uploads/2015/06/perna_lavanda_12-760x507.jpg)
Materiale necesare:
– pentru un saculet patrat cu latura de 10cm, ai nevoie de doua bucati de material (orice model, culoare, etc.) cu latura de 11cm
– cateva bucatele de fetru pentru realizarea modelului in forma de floare de lavanda (eu am folosit doua nunate de mov pentru floare si doua nunate de verde pentru frunze)
– ata asortata, masina de cusut, ustensile cusut
Ce avem de facut:
1. Pregateste materialele: pentru un saculet patrat cu latura de 10cm, taie doua bucati de material cu latura de 11cm – 1cm va fi rezerva cusaturii. Pregateste bucatile de fetru: taie patru petale mov si doua frunze verzi din fetru subtire, de 1-1,5mm grosime
![Saculet lavanda](http://blog.breslo.ro/wp-content/uploads/2015/06/perna_lavanda_1-760x507.jpg)
2. Ia una din bucatile de material si pozitioneaz-o cu fata la tine. Decide-te la design si amplaseaza petalele si frunzele din fetru iar apoi treci la cusutul de mana
![Saculet lavanda](http://blog.breslo.ro/wp-content/uploads/2015/06/perna_lavanda_2-760x507.jpg)
![Saculet lavanda](http://blog.breslo.ro/wp-content/uploads/2015/06/perna_lavanda_3-760x507.jpg)
3. Pozitioneaza cele doua bucati de material cu fata una la cealalta si, dupa ce ai securizat cu bolduri, folosind masina de cusut, coase pe dos, de jur imprejur si lasand o rezerva a cusaturii de 1cm. Nu uita ca pe una din laturi sa lasi o portiune de 3-4cm necusuta: pe aici vei intoarce pe fata saculetul
![Saculet lavanda](http://blog.breslo.ro/wp-content/uploads/2015/06/perna_lavanda_4-760x507.jpg)
![Saculet lavanda](http://blog.breslo.ro/wp-content/uploads/2015/06/perna_lavanda_5-760x507.jpg)
4. Dupa ce ai terminat de cusut, taie colturile. Apoi, intoarce pe fata saculetul, prin portiunea lasata necusuta. Foloseste fierul de calcat pentru a intinde bine materialul si marginile
![Saculet lavanda](http://blog.breslo.ro/wp-content/uploads/2015/06/perna_lavanda_7-760x507.jpg)
![Saculet lavanda](http://blog.breslo.ro/wp-content/uploads/2015/06/perna_lavanda_8-760x507.jpg)
![Saculet lavanda](http://blog.breslo.ro/wp-content/uploads/2015/06/perna_lavanda_9-760x507.jpg)
5. Acum trebuie sa umpli saculetul cu lavanda, prin portiunea lasata necusuta. Cand esti multumita cu cantitatea de lavanda introdusa, porțiunea ramasa deschisa o cosi cu mana
![Saculet lavanda](http://blog.breslo.ro/wp-content/uploads/2015/06/perna_lavanda_10-760x507.jpg)
![Saculet lavanda](http://blog.breslo.ro/wp-content/uploads/2015/06/perna_lavanda_11-760x507.jpg)
6. Revino la masina de cusut si coase pe deasupra saculetului de jur imprejur, la vreo 0,5cm de margine, pentru finisare
![Pernita lavanda](http://blog.breslo.ro/wp-content/uploads/2015/06/perna_lavanda_12-760x507.jpg)
Si gata! Foloseste pernuta umpluta cu lavanda pentru a-ti parfuma dormitorul sau sertarul cu sosete sau pentru a tine departe moliile din sifonier!!
Spor la mestesugarit!
Daniela – Homemade Store
Be First to Comment